25.04.2024 03:19
Nawigacja
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Parse error: syntax error, unexpected 'weather' (T_STRING), expecting ',' or ';' in /profiles/o/os/osp/ospnasutow/ospnasutow.cba.pl/themes/templates/panels.php(74) : eval()'d code on line 2

Parse error: syntax error, unexpected 'StyleSheet' (T_STRING), expecting ',' or ';' in /profiles/o/os/osp/ospnasutow/ospnasutow.cba.pl/themes/templates/panels.php(74) : eval()'d code on line 2
HISTORIA OSP

Historia Ochotniczej Straży Pożarnej w Nasutowie – 1921


Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Nasutowie została założona w 1921 roku przez starostę Krausa, co potwierdzają dokumenty archiwalne. Jednak z opowieści ojców i dziadków wiadomo, że mieszkańcy Nasutowa już wcześniej organizowali się, aby pomagać sobie wzajemnie w razie zagrożeń, a najczęściej pożaru. Pierwotny wykaz założycieli straży w Nasutowie obejmuje 15 osób, byli to: Krałs, Góźdź Antoni, Gruda Józef, Urban Michał, Mitura Józef, Woźniak Wojciech, Styrnik Franciszek, Styrnik Jan, Gruda, Goral Jan, Mitura Jan, Sadurski Jan, Falkowicz Józef, Woźniak Józef, Woźniak Michał.

   O członkach OSP Nasutów i ich poczynaniach można usłyszeń w opowieściach z czasów II Wojny Światowej, co jest udokumentowane między innymi we wspaniałej książce „60 LAT ZAWODOWEJ STRAŻY POŻARNEJ W LUBARTOWIE”, gdzie wspominana jest akcja ataku niemieckiego samolotu na jadących do pożaru w Majdanie Krasienińskim, strażaków OSP Nasutów. We wspomnianym ataku zginął jeden z jadących strażaków – Michał Woźniak.

Czasy powojenne były trudne jak w każdej straży pożarnej a szczególnie miejscowych OSP. Straż z Nasutowa swoją działalność na rzecz ochrony mieszkańców swojej miejscowości i Gminy Niemce oraz okolicznych wiosek prowadziła do tej pory w 3 budynkach remiz strażackich, każda z nich powstawała przy pomocy i wysiłku miejscowych strażaków.

     Pierwszą siedzibą OSP w Nasutowie był budynek strażnicy znajdujący się obok kapliczki w centrum Nasutowa - budynek stał prostopadle do późniejszej mleczarni (później powstała mleczarnia, w kolejnych latach przekształcona na sklep spożywczy). Remiza była częściowo murowana, jednak w większości drewniana. Pierwszą remizę ze względu na stan budowlany rozebrano w roku 1961, zagrażała juz bezpieczeństwu. W skład ekwipunku strażaków wchodziły: beczkowóz na kołach zaprzęgany do koni, pompa ssąco-tłocząca ręczna, węże, prądownice, bosaki, tłumice, a także widły. Wymieniony sprzęt był bardzo potrzebny z uwagi na to, że domy mieszkalne i budynki gospodarcze były w większości pokryte strzechami, co stanowił główną przyczynę licznych pożarów. W tym okresie prac i funkcjonowania, na czele straży stali: Styrnik Franciszek, Sadurski Jan, Królik.

Koniec lat sześćdziesiątych przyniósł zmiany. Prawdopodobnie w roku 1959 powstała druga strażnica dla OSP w Nasutowie, usytuowana po drugiej stronie drogi istniejącej remizy. Budynek posiadał salę taneczną ze sceną i zaplecze dla straży, gdzie garażowany był, typowo strażacki wóz konny posiadający zaprzęg do konia lub dyszel do ciągnika oraz pompę. Na wozie było miejsce na węże strażackie, bosaki, podstawowy sprzęt i obrotowe stanowisko na motopompę. Do budowy nowej siedziby straży i sali tanecznej dla mieszkańców, przyczynił się ówczesny zarząd, w skład którego wchodzili między innymi: Sadurski Edward, Kozieł Stanisław, Małyska Michał i Smoliński Jan. Dzięki licznym staraniom, jednostka otrzymała 2 nowe motopompy, co stanowiło znaczącą pomoc dla strażaków, w walce z żywiołem. W roku 1970, po objęciu funkcji Naczelnika przez Edwarda Gospodarka, Ochotnicza Straż Pożarna w Nasutowie dostała pierwszy samochód pożarniczy Star 29 z beczką; był to benzyniak, posiadał zbiornik na 3 tys. litrów wody, a z tyłu motopompę, która z beczką była połączona za pomocą węża. W samochodzie mieściło się 6 osób (2+4). W tym czasie jednostka działała bardzo prężnie i odnosiła wiele sukcesów na zawodach pożarniczych. Zarząd z tych lat mocno starał się o pozyskanie nowego sprzętu, jednak priorytetem w działaniach była praca i zabawa z młodzieżą. OSP uzyskało również 3 motopompę, aby szkolić i doskonalić swoje umiejętności. 


Zarząd w latach 1970 – 1990:

Prezes: Sadurski Edward/ Smoliński Jan

Naczelnik: Edward Gospodarek

Z-ca Naczelnika: Smarz Jan/ Saba Zbigniew

Sekretarz: Kozieł Stanisław

Skarbnik: Małyska Michał/ Świeboda Edward

Gospodarz: Woźniak Józef/ Falkowicz Stefan

 
Rok 1996 to czas kolejnych zmian dla OSP Nasutów. Na wyposażeniu jednostki pojawił się nowszy wóz bojowy – ciężki, gaśniczy Jelcz 004 (GCBA 6/32), o pojemności zbiornika 6 tys. litrów wody, mieszczący 4 osobową załogę samochodu. Jelcz został przyprowadzony przez Naczelnika Dariusza Kuliga i strażaka Marka Bujaka z JRG Radom. Star 29 został przekazany jednostce OSP Kawka. Samochód jelcz garażowany był w pobliskich magazynach, ponieważ nie mieścił się w obecnej remizie.

Lata 1996/1997 to ciężki okres dla mieszkańców Nasutowa i druhów z naszej jednostki, związany z reorganizacją OSP Nasutów, a także ze znaczącymi inwestycjami. Przystąpiono do budowy nowej strażnicy, trzeciej już w historii naszej straży. Remiza powstawała pod przewodnictwem wieloletniego Prezesa - Jana Smolińskiego, Naczelnika - Dariusza Kuliga i Wójta Gminy Niemce - Edwarda Szczygła. W obecnej remizie znajdują się 2 boksy garażowe, pomieszczenia socjalne dla strażaków, sala taneczna (teraz przedszkole). Nowoczesna remiza stała się dumą mieszkańców wsi Nasutów. Do jednostki przybywał nowy sprzęt, a w 2004 roku, kiedy funkcję Naczelnika pełnił Robert Świeboda, do drugiego garażu strażnicy trafił kolejny samochód strażacki, marki Żuk.

 
Zarząd w latach 2000 – 2010:

Prezes: Szczepański Marek/ Świeboda Edward

Naczelnik: Robert Świeboda/ Styrnik Marcin

Z-ca Naczelnika: Styrnik Marcin/ Stefaniak Piotr

Sekretarz: Świeboda Edward/ Styrnik Sławomir

Skarbnik: Syta Jan/ Marczak Marek

Gospodarz: Smoliński Tomasz/ Bujak Marek

 
Po licznych zmianach, ciężkich pracach inwestycyjnych nastąpiły kryzysowe chwile dla OSP w Nasutowie. Na przełomie lat 2010-2011 mówiono nawet o rozwiązaniu jednostki. Jednak świadomość nasutowskich Druhów, że praca i zaangażowanie minionych pokoleń nie może przejść w zapomnienie, doprowadziła do zreorganizowania zespołu i podjęcia nowych zadań, by jeszcze mocniej usprawnić działalność OSP Nasutów.
W 2011 roku wybrano nowy Zarząd i Komisję rewizyjną.

 
Skład Zarządu i Komisji Rewizyjnej od 2011 roku:


ZARZĄD:

Prezes: Porzak Marek

Naczelnik: Styrnik Marcin

Z-ca Naczelnika: Paradziński Mirosław

Sekretarz: Woźniak Wojciech

Skarbnik: Marczak Marek

Gospodarz: Bujak Marek

KOMISJA REWIZYJNA :

Przewodniczący: Szczygieł Konrad

V-ce Przewodniczący: Maciasz Mateusz

Sekretarz: Trąbka Krzysztof

 
Przybywają nowi druhowie i druhny. Jednostka z Nasutowa ponownie startuje w zawodach sportowo- pożarniczych, gdzie zaczyna zajmować coraz lepsze miejsca i zdobywać zadowalające wyniki w konkurencjach. W 2012 roku w zawodach wystartowała też drużyna kobieca, a w 2013 dziewczęca Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. W 2013 roku nastąpiła zmiana samochodu. OSP Niemce przekazało na rzecz OSP Nasutów lekki samochód pożarniczy marki Mercedes, natomiast Żuk z naszej jednostki trafił do reaktywowanej straży OSP Stoczek Kolonia. Ochotnicza Straż Pożarna w Nasutowie przy pomocy gminy, druhów i zarządu staje się bardzo mobilną jednostką. Pozyskuje środki finansowe z projektów unijnych na zakup nowego sprzętu, uczestniczy w turniejach sportowych oraz zabezpiecza imprezy plenerowe. Jednak najważniejszą misją jest ratowanie życia i mienia ludzkiego, szkolenia pożarnicze i kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz ćwiczenia ze sprzętem w zespole.


  (na dzień 31.12.2013r) jednostka wyposażona jest w :


2 samochody ratowniczo gaśnicze:

- ciężki gaśniczy Jelcz 004 (GCBA 6/32)

- lekki Mercedes Daimler – Benz (GLM 8)

sprzęt mechaniczny:

- motopompa PO5

- motopompa szlamowa

- motopompa HONDA NIAGARA

- agregat prądotwórczy

- piła spalinowa do drzewa

pozostały sprzęt i wyposażenie:

- umundurowanie osobiste strażaka

- podręczny sprzęt gaśniczy

- armatura wodno- pianowa

- drabina nasadkowa

- środki gaśnicze

- sprzęt łączności i rozgłoszeniowy

- sprzęt oświetleniowy

- ratownictwo medyczne


Na dzień 31.12.2013 r. jednostka OSP Nasutów liczy 64 członków, w tym:

Czynnych : 42os. (31 mężczyzn, 11 kobiet)

MDP: 9 os. (2 chłopców, 7 dziewcząt)

Honorowi: 13os.


Do działań ratowniczo-gaśniczych może wyjeżdżać 23 strażaków (w tym 4 kobiety), którzy z sukcesem ukończyli szkolenie pożarnicze oraz posiadają aktualne badania lekarskie. Zastępy z OSP Nasutów wyjeżdżają od kilkunastu do kilkudziesięciu zdarzeń w ciągu roku.

 

W listopadzie 2015 r, do podziału bojowego zostaje wprowadzony zakupiony, używany samochód Mercedes Benz 1117A GBA-Rt 1,5/24, przejmuje numery operacyjne po obecnym lekkim także Mercedesie 337 [L] 72 i służy jako pierwszy wyjazd jednostki.

Na zebraniu sprawozdawczo - wyborczym w 2016 r, do składu zarządu dołancza Zofia Królik zastępując na stanowisku Skarbnika Druha Marka Marczaka, który pozostaje w strukturze zarządu jako członek. Na funkcję Kronikarza zostaje wybrana Druhna Marta Krzywicka.

Komisja Rewizyjna ukonstytułowała się następująco:  Przewodniczący - Krzysztof Trąbka, V-ce Przewodniczący - Konrad Szczykieł, Sekretarz - Wioletta Małyska

W 2016 roku jednostka obchodziła 95 - lecie istnienia, był to na pewno jeden z najważniejszych dni jednostki ze względu na nadanie po raz pierwszy sztandaru.

Sztandar został odznaczony Złotym Medalem za zasługi jednostki. Przy okazji święta odznaczeni zostali członkowie jednostki srebrnymi i brązowymi medalami "Za zasługi dla pożarnictwa", odznaczeniami "Strażak Wzorowy", Medalem im. Bolesława Chomicza oraz odznaczeniami "Za Wysługę lat". Odznaczenia dostali także członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej za swoją działalność.

 

W latach 2015, 2016 i 2017 jednostka jest coraz częściej dysponowana do działań ratowniczo - gaśniczych i przekracza 50 wyjazdów rocznie.

Starania członków Zarządu i strażaków z jednostki o środki zewnętrzne nie zostają bez odzewu. W październiku 2017 roku MSWiA przekazuje dotację w kwocie 20 tys. zł na wymianę bram garażowych w budynku strażnicy. Zostają założone nowe bramy przemysłowe z pełną automatyką.

 

W 2017 roku składa rezygnację ze stanowiska Naczelnik - Marcin Styrnik, a na początku roku 2018 podobnie Gospodarz - Marek Bujak i Członek Zarządu - Marek Marczak.

W związku z powyższym na zabraniu w dniu 24 lutego 2018 roku przystąpiono do wyboru nowego Zarządu. Postawiono w większości na młode, ambitne i zaangażowane osoby.

Skład Zarządu i Komisji Rewizyjnej od 24.02.2018 roku:


ZARZĄD:

Prezes: Porzak Marek

Naczelnik: Woźniak Wojciech

Z-ca Naczelnika: Paradziński Mirosław

Sekretarz: Warda Karolina

Skarbnik: Królik Zofia

Gospodarz: Porzak Adam

Kronikarz: Woźniak Marta

Członek: Wojciech Góźdź


KOMISJA REWIZYJNA :

Przewodniczący: Trąbka Krzysztof

V-ce Przewodniczący: Szczygieł Konrad

Sekretarz: Małyska Wioletta

Coraz większe wymagania w stosunku do straży pożarnej oraz wychowanie młodej kadry strażaków w miejscowej OSP to główne zadania postawione przed nowym Zarządem. Wszystko też wiążę się z pozyskaniem środków na finansowanie działalności statutowej oraz organizację wydarzeń dla młodzieży.

Wspólnie z mieszkańcami na początku 2018 roku został zakupiony defibrylator AED. OSP zrealizowała także inwestycję remontu posadzki, którą wymieniono na przemysłową.

W lipcu 2019 roku, jednostka wprowadza do podziału bojowego samochód specjalny typu podnośnik koszowy SH 18 na podwoziu VOLVO. To jedyny podnośnik działający w OSP na terenie Gminy Niemce. Podnośnik dostaje nr operacyjne 337 L 53.

Pod koniec 2019 roku, w miesiącu grudniu OSP pozyskuje kolejny pojazd otrzymany z KM PSP w Lublinie, który służył w Straży Granicznej. Ford Transit dostaje numery operacyjne 337 L 90 i będzie służył jako samochód operacyjny (SLOp).

Jednostka Operacyjno - Techniczna  liczy 22 osoby, które uczestniczą w działaniach ratowniczo - gaśniczych.

Do OSP w Nasutowie w 2019 r. należy 64 osób, w tym członkowie JOT, czynni, honorowi, wspierający i MDP.

      Zarząd OSP w 2020 roku zaczyna przygotowywać się na jubileusz 100-lecia, który czeka jednostkę już w najbliższym roku. Początki prac rozpoczynają się od zaplanowania budżetu z myślą o czekających wydatkach. Największym jednak zadaniem stawianym przed działającym zarządem jest zakup pierwszego nowego w historii jednostki samochodu ratowniczo – gaśniczego. Piszemy kolejne wnioski o dofinansowanie i projekty z myślą
o rozwoju straży i działalności MDP przy naszej jednostce.

Podczas prężnie rozwijających się działań na przeszkodzie staję ogłoszenie stanu epidemii COVID-19 w kraju. Liczne ograniczenia i nakaz pozostawania w domu w trosce o zdrowie ludności powodują częściową zmianę planów. Decyzją Prezesa stowarzyszenia
i Naczelnika jednostki, prace skupiają się tylko do działalności ratowniczej w OSP. Strażacy uczestniczą w rozwożeniu środków ochrony indywidualnej i akcjach ratowniczo – gaśniczych, których nie brakuje w 2020 roku.

            Brak przebywania członków stowarzyszenia w remizie sprzyja tylko przebiegającym remontom na które straż pozyskała dofinansowanie w kwocie 13 tys. zł
z MSWiA, za co wykonano kolejne remonty pomieszczeń bojowych w postaci ułożenia płytek i malowania pomieszczeń. Do remontów w strażnicy jak zawsze dorzucili się mieszkańcy naszego sołectwa, przekazując ponad 5 tys. zł z funduszu sołeckiego na rok 2020. Ze środków dofinansowania w kwocie 10 tys. zł z FSUSR wykonano olejoodporną posadzkę żywiczną położoną na wcześniej wykonaną posadzkę przemysłową co znacznie upiększyło pomieszczenia i pozwoli zadbać o jeszcze większą czystość w remizie.

            Rok 2020 kończymy rekordową liczbą wyjazdów do zdarzeń ratowniczo – gaśniczych. Zastępy z koszar OSP Nasutów wyjeżdżały aż 63 razy, co po raz kolejny spowodowało, że byliśmy jednostką spoza KSRG która najczęściej wyjeżdżała na terenie powiatu lubelskiego.

            Rozpoczęliśmy rok jubileuszowy 2021. To będzie szczególny rok dla naszej jednostki. Jest on bardzo ciężki dla wszystkich z powodu trwającej w dalszym ciągu epidemii koronawirusa. Zarząd znowu planuje wydatki, choć ciężko przewidzieć co się wydarzy, jednak plany i marzenia są piękne. Tego się trzymamy, bo chcemy sami docenić naszą pracę na rzecz społeczeństwa.

Opiekunowie MDP – Agnieszka Porzak i Wojciech Góźdź wraz z pomocą kolegów
z JOT starają się realizować projekt skierowany dla MDP i szkoły podstawowej pt. „Najgorsze co możesz zrobić, to nie zrobić nic” z zachowaniem reżimu sanitarnego. Umowa na realizację projektu w ramach programu Równać szanse została podpisana
w grudniu ubiegłego roku. Projekt ma na celu między innymi naukę pierwszej pomocy. Straż w ramach projektu zakupiła zestaw do pozoracji ran.

Władze Gminy Niemce wraz z Radą Gminy zabezpieczyły środki finansowe w budżecie gminy na rok 2021 w wysokości 300 tys. zł z myślą o dofinansowaniu zakupu samochodu dla naszej jednostki.

Rok 2021 to także rok 100-lecia Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz rok wyborczy. W naszym stowarzyszeniu Zarząd jeszcze nie zaplanował zebrania sprawozdawczo – wyborczego ze względu na panujące obostrzenia. Zebrania mają się odbyć do końca września br.

Wnioski poskładane, prośby wysłane – wszyscy członkowie codziennie czekają na ich rozpatrzenie i dobre informacje.

Historia toczy się dalej …, a strażacy z naszej jednostki czuwają nad bezpieczeństwem naszych mieszkańców.

 

Opracował: Wojciech Woźniak 

(Na podstawie zeznań dziadka Edwarda Gospodarka - strażaka OSP Nasutów i innych żyjących mieszkańców i strażaków)

 

ostatnia aktualizacja w dniu 1.03.2021 r.

 

ZAPRASZAMY  https://www.facebook.com/ospnasutow/

Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

21-04-2021 23:48
Zapraszamy wszystkich gości do zajrzenia na nasz profil Facebook https://www.faceb.
..ospnasutow
oraz profil MDP OSP Nasutów

12-01-2018 09:41
Zebranie sprawozdawcze za rok 2017 odbędzie się w dniu 24.02.2018 r.

08-02-2016 11:43
Zbiórka członków OSP Nasutów 14.02.2016 r godz 16:00

16-01-2016 22:16
Zebranie Sprawozdawczo - Wyborcze odbędzie się 27.02.2016r godz 14:00 w Remizie OSP Nasutów

Wygenerowano w sekund: 0.51 182,447 unikalne wizyty